Wirtualne biuro- czy to jest legalne?

W dzisiejszych czasach, kiedy wiele biznesów przenosi swoją działalność do internetu, posiadanie fizycznej siedziby czy wynajmowanie biura może wydawać się nieuzasadnionym kosztem. Alternatywnym rozwiązaniem dla Twojej działalności może być wirtualne biuro, którego koszty są nieporównywalnie niskie. Czy zatem wirtualne biuro jest legalne ?

legalne wirtualne biuro

Czym jest wirtualne biuro

Pod tym pojęciem kryje się przedsiębiorca, który świadczy usługi biurowe. Zakres takiej usługi różni się w zależności od wybranych przez nas opcji. Podstawowa działalność to udostępnienie adresu do rejestracji działalności. Istnieją wirtualne biura, które ze względu na prestiżowy adres mają zarejestrowane nawet kilkaset podmiotów gospodarczych w niewielkim mieszkaniu. Jak to możliwe? Z takiego typu biura nie korzysta się w tradycyjny sposób.

Dodatkowe Usługi

Wirtualne biuro, to nie tylko rejestracja spółki, ale również cały szereg dodatkowych możliwości. Jedna z podstawowych usług dodatkowych jest obsługa poczty. Adres fizyczny wirtualnego biura, jest również adresem korespondencyjnym działającej w nim firmy. Za dodatkową opłatą, pracownik wirtualnego biura odbierze i nada Twoja korespondencję, a także w razie potrzeby zeskanuje ją i wyśle na Twój adres mailowy. Wirtualne biura pośredniczą również w outsourcingu usług księgowych, IT, call center czy nawet sprzedaży gotowych spółek. Bardzo często pod adresem, pod którym zarejestrowane jest wirtualne biuro , mieści się również przestrzeń cooworkingowa oraz sala konferencyjna z możliwością wynajęcia. To idealne rozwiązanie na spotkanie z klientem czy szkolenie dla pracowników.

Sytuacja prawna wirtualnego biura.

Od strony formalnej, korzystanie z wirtualnego biura, jest w pełni legalne. Taka forma jest coraz bardzie popularna zwłaszcza wśród przedstawicieli wolnych zawodów. Startupy czy firm, które swoją działalność prowadzą głównie w sieci, to również duża grupa klientów. W sieci pojawiła się natomiast dyskusja dotycząca kwestii podatkowych. Zdarzało się, że Urząd Skarbowy odmawiał nadania NIP, ze względu na to, ze funkcje zarządcze nie były sprawowane pod adresem, który widniał jako siedziba spółki. W tym temacie NSA stwierdził, że:

Co więcej w obecnych realiach obrotu gospodarczego, przy uwzględnieniu współczesnych technologii, czynności zarządcze i działalność gospodarcza są i mogą być prowadzone w dowolnym miejscu, także przy wykorzystaniu tzw. biur wirtualnych czy biur coworking (dzielonych).

W świetle tego stwierdzenia, US nie może więc odmówić rejestracji działalności w wirtualnym biurze.

Jesteś zainteresowany innymi aspektami prawnymi związanymi z działalnością firmy w wirtualnym biurze? Przeczytaj również:

Ciekawe strony:

Dodaj komentarz